• Grand Champion Cymbidiums

Winners of the Grand Champion Cymbidium Award, 1946-Present

2018 Elle Ronis ‘Cinnabar’ AM/AOS, S/CSA, Weegie Caughlan
2017 (Jade Pagona x devonianum) ‘Kathleen’ HCC/AOS, S/CSA, Casa de las Orquideas
2016 (Pink Ice x Regal Ruby) ‘Hideko’ B/CSA, George Nakayama
2015 Doris Hirata ‘Superstar’ HCC/AOS S/CSA, Hatfield Orchids
2014 Art Mendoza ‘Ryan’ B/CSA, Ha Bui
2013 Mem. Thuy-Hong Bui ‘My Van’ B/CSA, Ha Bui
2012 Oxnard Dots ‘Hatfield’s’ S/CSA, George Hatfield
2011 Yoko Takai ‘Hatfields’ S/CSA, George Hatfield
2010 Satin Dragon ‘Cinnabar’ B/CSA, Weegie Caughlan
2009 Caberet ‘Cream Puff’ S/CSA, Casa de las Orquideas
2008 Karen Hawaiian ‘Hatfield’ B/CSA, Hatfield Orchids
2007 Geno’s Gem ‘Emerald Fire’ B/CSA, Joe Santy
2006 Frank Kageyama ‘Keiko’ B/CSA, George Hatfield
2005 Helen Tangcay ‘Charming’ S/CSA, Casa de las Orquideas
2004 Scarlet Beauty ‘After Dark’ HCC/AOS B/CSA, Casa de las Orchideas
2003 Pearl Dawson ‘Grey Day’ B/CSA, Weegie Caughlin
2002 Kirby Lesh ‘Cinnabar’ AM/AOS, Weegie Caughlin
2001 Rocky Creek ‘Gotcha’ AM/AOS, B/CSA, Casa de la Orchideas
2000 Woody Wilson ‘Ann’ AM/AOS, B/CSA, Casa de las Orchideas
1999 Lucky Shamrock ‘Green Glen’ HCC/AOS, B/CSA, Geyserland Orchids
1998 Autumn Crisp ‘Cinnabar’ S/CSA, Weegie Caughlin
1997 Maufant ‘Santa Barbara’ S/CSA, Eric Young Foundation
1996 Via Spring Snow ‘Easter White’ B/CSA, Gallup & Stribling
1995 Icho Tower ‘Trinity’ AM/AOS, S/CSA, Eric Young Foundation
1994 Gladys Whitesell ‘The Charmer’ AM/AOS, S/CSA, Weegie Caughlin
1993 Via Spring Snow ‘White Goddess’ S/CSA, Gallup & Stribling
1992 Via Wiley Coyote ‘Pinatubo’ S/CSA, Gallup & Stribling
1991 Via Mar Tranquila ‘Christina’ AM/AOS, S/CSA, Gallup & Stribling
1990 Via Nogales ‘Blush’ HCC/AOS, B/CSA, Gallup & Stribling
1989 Via Spring Snow ‘Jimmy’, Gallup & Stribling
1988 Via Ambarino ‘Jim’ AM/AOS, S/CSA, Gallup & Stribling
1987 Via Ambarino ‘Gold Nugget’ SM/CSA, Gallup & Stribling
1986 Devon Lord ‘Viceroy’ B/CSA, AM/AOS, Keith Andrew
1985 Via Nogales ‘Lori Jo’ FCC/AOS, SM/CSA, Gallup & Stribling
1984 Guadalajara ‘Siesta’ AM/AOS, SM/CSA, Gallup & Stribling
1983 Via Nogales ‘Lori Jo’ FCC/AOS, SM/CSA, Gallup & Stribling
1982 Via Rincon Vista ‘Gold Ingot’ AM/AOS, SM/CSA, Gallup & Stribling
1981 Fanfare ‘Pedro’ AM/AOS, SM/CSA, Gallup & Stribling
1980 Via Espiritu ‘Heather Christine’ AM/AOS, SM/CSA, Gallup & Stribling
1979 Highland Mist ‘Dillabirra’ FCC/AOS, GM/CSA, Sequoia Orchids
1978 Highland Mist ‘Dillabirra’ FCC/AOS, GM/CSA, Sequoia Orchids
1977 Via Abril Verde “Irish Mist’ AM/AOS, SM/CSA, Gallup & Stribling
1976 Patarak ‘Mercedes’ AM/AOS, SM/CSA, Gallup & Stribling
1975 Via Real ‘Alexander’ AM/AOS, SM/CSA, Gallup & Stribling
1974 Via Real ‘Gail’ FCC/AOS GM/CSA, Gallup & Stribling
1973 Cleo Sherman ‘Day Dream’ AM/AOS, Universal Orchid Co.
1972 Hazel McCabe ‘Pink Cloud’ SM/CSA, Universal Orchid Co.
1971 Lagoon ‘Braemar’ FCC/AOS, GM/CSA, Universal Orchid Co.
1970 Via Real ‘Gail’ AM/AOS SM/CSA, Gallup & Stribling
1969 Cleo Sherman ‘Candy Cane’ AM/AOS, Peterson Brothers
1968 Cleo Sherman ‘Memoria Robt. Casamajor’ AM/FCC-AOS, GM/CSA, Peterson Brothers
1967 San Francisco ‘Dos Pueblos Special’ AM/AOS, SM/CSA, Dos Pueblos Orchid Co.
1966 Samarkand ‘Montecito’ AM/AOS, SM/CSA, Dos Pueblos Orchid Co.
1965 Lagoon ‘Braemar’ FCC/AOS-RHS, GM/CSA, Braemar Orchids
1964 Featherhill ‘Heritage’ AM/AOS-ODC, BM/CSA, Fred A. Stewart Co.
1963 San Francisco ‘St. Nadine’ AM/AOS-ODC, SM/CSA, Cobb’s Orchids
1962 Harry B. Ireland ‘Surprise’ AM/AOS, SM/CSA, Dos Pueblos Orchid Co.
1961 Del Rosa ‘The King’ FCC/AOS SM/CSA, Fred A. Stewart Co.
1960 Maxine ‘Noma’ AM/AOS, ODC, BM/CSA, John Baumgartner
1959 Lillian Stewart ‘Lyric’ AM/AOS, BM/CSA, Fred A. Stewart Co.
1958 Jungfrau ‘Dos Pueblos’ AM/AOS-RHS, SM/CSA, Dos Pueblos Orchid Co.
1957 Claud Read ‘Gladys Hager’ BM/CSA, Herb Hager
1956 Del Rosa ‘The King’ FCC/AOS, Arthur Freed
1955 Alexette ‘Benvenue’ BM/CSA, L. Sherman Adams
1954 Alexfrida ‘The Queen’ AM/AOS, BM/CSA, L. Sherman Adams
1953 Alexette ‘The King’ SM/CSA, HCC/AOS, L. Sherman Adams
1952 Janette ‘Memoria Mrs. A.A. McBean’ FCC/RHS, BM/CSA, Mrs. Edward Carpentier
1951 Janette ‘Dolores Hoyt’ SM/CSA, Mrs. Norton Clapp
1950 Elizabeth Burrage Draper, Mr. & Mrs. H.L. Chalifoux
1949 President Wilson GM/CSA, J.A. Carbone, Jr.
1948 Makeda ‘Copper Queen’ SM/CSA, Mrs. Edward Carpentier
1947 Swallow, J.A. Carbone, Jr.
1946 Swallow, J.A. Carbone
1945 no winner